Żelazo – gdzie szukać? Produkty bogate w żelazo

żelazo w wołowinie

Żelazo jest jednym z najważniejszych minerałów z perspektywy ludzkiego organizmu. Zawdzięczamy mu bardzo wiele, dlatego tak ważnym jest, aby produkty bogate w żelazo znalazły się w naszym codziennym jadłospisie. To właśnie ono odpowiada za sprawną produkcję czerwonych krwinek, jest bardzo znaczącym wsparciem dla układu immunologicznego i jednocześnie pomaga rozprowadzać tlen. Jego znaczenie jest zatem ogromne i przede wszystkim konieczne.

Gdzie poszukiwać żelaza?

szpinak żelazo

Jednym z najpopularniejszych źródeł żelaza jest znienawidzony koszmar z dzieciństwa w postaci szpinaku. Wiele dzieci z obrzydzeniem przygląda się zielonej mazi na talerzu, nie dostrzegając i nie znając jeszcze właściwości tej wspaniałej rośliny. Na szczęście z wiekiem najczęściej dochodzi do zakopania topora wojennego i uzmysłowienia sobie, że szpinak może być pysznym uzupełnieniem wielu dań. To wyjątkowa roślina, z którą po prostu warto się polubić. Co więcej, jej smak zależy przede wszystkim od sposobu przygotowania. Źle doprawiony szpinak nigdy nie będzie pyszną przekąską. Jednym z najlepszych sposobów na przygotowanie szpinaku jest podsmażenie świeżych rozdrobnionych liści z dodatkiem świeżego czosnku, pieprzu oraz soli. Warto również dodać szczyptę zmielonej gałki muszkatołowej, które doskonale podbija smak szpinaku. Taka forma może być alternatywą jakiejkolwiek innej zieleniny na talerzu lub pysznym farszem do naleśników na słono. Gdzie jeszcze poszukiwać żelaza?

Indyk alternatywą dla szpinaku?

Choć utarło się przekonanie, że źródłem żelaza są przede wszystkim zielone warzywa, to jednak warto również wiedzieć, że źródeł jest znacznie więcej i nie tylko w warzywach. Warto również wiedzieć, czego nie robić po spożyciu produktów bogatych w żelazo. Badania dowiodły, że picie herbaty znacząco utrudnia i spowalnia wchłanianie się żelaza. Przeciwnym działaniem odznaczają się produkty wyposażone w witaminę C, która z kolei powoduje, że wchłanianie się żelaza postępuje sprawnie i bezproblemowo. Indyk jest natomiast propozycją dla osób, które pragną dostarczać sobie żelaza w odpowiednich ilościach, a nie są w stanie przekonać się do szpinaku. Warto również pamiętać, że żelazo pochodzenia zwierzęcego wchłania się znacznie lepiej. Możemy wobec tego mieć do czynienia z mniejszą zawartością tego minerału, który jednak znacznie lepiej przeniknie do całego organizmu.

Zdrowe przekąski z żelazem

pestki dyni

Żelaza możemy dostarczać sobie w wielu postaciach. Warto jednak wybierać te, które poza cennym minerałem będą w stanie dostarczyć nam dodatkowych wartości. Przykładem takiego produktu bogatego w żelazo mogą być pożywne pestki dyni, które są doskonałą przekąską między solidnymi posiłkami i przede wszystkim źródłem zdrowia. Zawierają całą gamę witamin, w tym witaminę E, C oraz istotną dla organizmu witaminę B6. Ponadto są doskonałym źródłem kwasu foliowego, ryboflawiny, a także niacyny. Wiele osób spożywa pestki dyni jako przekąskę, choć są także bardzo dobrym urozmaiceniem we wszelkiego rodzaju sałatkach.

Żelazo w mięsie

Powszechnie wiadomo, że żelazo znajduje się w mięsie czerwonym. Właśnie dlatego tak ważnym jest, aby wołowina znalazła sobie stałe miejsce w naszych jadłospisach. Niemniej, wegetarianie i weganie nie zrezygnują ze swoich przekonań ze względu na dużą zawartość żelaza w mięsie. W takim przypadku należy szukać alternatywy i produktów bogatych w żelazo, które nie będą kolidowały z naszą codziennością. Dobrym źródłem żelaza są rośliny strączkowe niemal w każdej postaci. Jeżeli znajdujemy się na diecie wegetariańskiej lub jakiejkolwiek innej, która wyklucza spożywanie mięsa, to powinniśmy zadbać o zamienniki w postaci fasoli, ciecierzycy lub soczewicy. Doskonałym pomysłem są w takich sytuacjach:

– pasty hummus, które można bez większego przygotowania kulinarnego przyrządzić samodzielnie
– fasola jako dodatek do sałatki lub w formie zupy fasolowej
– produkty pełnoziarniste w postaci kasz, płatków owsianych i wszelkiego rodzaju otręby.