Uczulenie na hybrydę – najczęstsze przyczyny, pierwsze objawy i domowe środki

uczulenie na hybryde

Uczulenie na hybrydę stało się zmorą dla wielu kobiet. Tymczasem same lakiery hybrydowe już kilka lat temu zrewolucjonizowały rynek kosmetyków do stylizacji paznokci. Początkowo dostępne jedynie dla profesjonalnych zakładów kosmetycznych, z czasem znalazły się w domowych kosmetyczkach niemal każdej kobiety. Korzystanie z nich pozwala na wykonanie nie tylko pięknego i niezwykle błyszczącego, ale przede wszystkim bardzo trwałego manicure. Jednak lakiery hybrydowe mają i swoje ciemne strony. Jedną z nich jest możliwość wywołania alergii. Czy możne ona spotkać każdego? Jak ją rozpoznać? I jak sobie z nią radzić?

Uczulenie na hybrydy – co to takiego?

Każde uczulenie jest pewnego rodzaju obronną reakcją organizmu na zagrażające mu substancje W przypadku uczulenia na lakiery hybrydowe mamy do czynienia z alergią kontaktową. Czyli taką, która pojawia się na skórze po jej zetknięciu ze szkodliwym dla niej związkiem chemicznym. Może pojawić się dosłownie tuż po nałożeniu lakieru lub rozwijać nawet przez kilka dni.

Co jednak jest główną przyczyną uczulenia na hybrydy? Czy spotkać może każdego, kto wykonuje tego rodzaju manicure? Czy raczej nadwrażliwość na jakiś składnik hybryd jest cechą indywidualną? Otóż alergia ta pojawić się może nie tylko u osób o wrażliwej, alergicznej skórze. Jedną z głównych przyczyn jej występowania jest nieumiejętne wykonanie manicure. Tak zwane zalewanie skórek około paznokciowych, częste wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z hybrydą, bardzo często prowadzi właśnie do wystąpienia objawów alergii. Słabe lampy utwardzające lub zbyt krótkie trzymanie w nich dłoni również przyczyniają się do tak powszechnie obserwowanego uczulenia.

Uczulenie na lakier hybrydowy – po czym poznać pierwsze objawy?

Pierwszym objawem u większości kobiet jest swędzenie. Może ono być minimalne i ledwo zauważalne, ale informuje, że na skórze dzieje się coś niedobrego. Swędzeniu towarzyszy zazwyczaj zaczerwienienie skóry wokół paznokci oraz niewielkie bąbelki i pęcherzyki. Z czasem palce stają się coraz bardziej tkliwe, a nawet bolesne. Pojawia się opuchlizna o różnym stopniu nasilenia.

W wielu przypadkach reakcja alergiczna staje się poważna. Skóra zaczyna robić się coraz bardziej sucha. Po pewnym czasie pojawiają się niezwykle bolesna pęknięcia, które z palców rozprzestrzenić się mogą na całą wewnętrzną powierzchnię dłoni i skutecznie uprzykrzyć życie i wykonywanie codziennych czynności. Zaniedbane, leczone wyłącznie domowymi sposobami rany mogą ulec wtórnemu zakażeniu, co dodatkowo pogorszy sytuację. Wówczas konieczny okazać się może antybiotyk.

Uczulenie na hybrydy – czy istnieją domowe sposoby?

Zauważenie u siebie pierwszych objawów uczulenia wymaga jak najszybszej reakcji. W pierwszej kolejności i jak najszybciej tylko można z płytki paznokcia, usunąć należy lakier hybrydowy. Najlepiej zrobić to u doświadczonej stylistki lub kosmetyczki, która użyje w tym celu profesjonalnej frezarki. Moczenie paznokci w acetonie, które najczęściej stosujemy w domowym zaciszu przy zmianie manicure, jedynie pogorszyć może sprawę i dodatkowo podrażnić i tak wrażliwą już skórę wokół paznokci.

Kolejnym krokiem będzie zaś umówienie wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa, który postawi profesjonalną diagnozę i w razie konieczności przepisze leki o odpowiednim stężeniu. Zazwyczaj stosuje się leki przeciwhistaminowe, przeciwalergiczne, a nawet maści sterydowe i antybiotyki w przypadku zaawansowanych i trudno gojących się zmian.

W oczekiwaniu na wizytę w gabinecie lekarskim sięgnąć można po domowe środki. W większości przypadków nie wyleczą one samej alergii, ale zminimalizują nieprzyjemne objawy, w sposób bezpieczny odkażą skórę i zapobiegną rozwojowi dodatkowych jej infekcji. Wiele kobiet zachwala przeciwzapalne działanie olejku z drzewa herbacianego, którego kilka kropel warto wetrzeć w rany nawet kilka razy dziennie. Miejsca chorobowo zmienione można smarować także dostępnymi w aptekach bez recepty maściami z witaminą A, które nawilżą i natłuszczą naskórek oraz zmniejszą uczucie ściągnięcia i nieprzyjemnego świądu.

Uczulenie na hybrydy – czy można mu zapobiec?

Jak już wspomnieliśmy niemal na początku tego artykułu, skłonność do alergii kontaktowej na lakier hybrydowy może zależeć od poprawności wykonania manicure. Częstszą reakcję alergiczną obserwuje się u osób, które nie dość, że wykonują stylizacje samodzielne, to w dodatku robią to nieumiejętnie. Zalewanie wałów około paznokciowych, czyli tak zwanych skórek lakierem to pierwszy krok do tego, aby zafundować sobie objawy alergii. Co zrobić w takiej sytuacji?

Kupując wszelkie produkty do wykonywanie domowego manicure hybrydowego, nie warto oszczędzać. Dobrej jakości lakiery i lampy o odpowiedniej mocy to podstawa udanej, a przy tym bezpiecznej stylizacji. Jeżeli jednak zdolności manualne nie pozwalają na wykonanie poprawnego manicure, najlepiej będzie ograniczyć się do wizyt w salonach kosmetycznych. Szczególnie wtedy, gdy doświadczyło się już nieprzyjemnych objawów uczulenia na hybrydy.

Pocieszeniem dla wielu kobiet niech będzie jednak fakt, że jednorazowe objawy alergii wcale nie muszą powtórzyć się w przyszłości. Warunkiem oczywiście jest zachowanie wszelkich zasad wykonywania poprawnego manicure oraz czas, jaki upłynął od ustąpienia objawów. Większość osób radzi w takim przypadku odczekać co najmniej sześć miesięcy. W tym czasie skóra zdąży się zregenerować i zapomnieć o nieprzyjemnych objawach. Uczulenie na hybrydę to bowiem nie koniec świata i nadal cieszyć się można pięknymi, zdrowymi paznokciami i zadbaną skórą dłoni.