Przyczyn zakwaszenia organizmu może być wiele, aczkolwiek na ogół tego rodzaju dolegliwości są efektem długotrwałego stresu, a przede wszystkim jednak źle dobranej diety, w której dominują produkty wysoce przetworzone. Choć samo zakwaszenie nie jest groźne, to jednak może implikować sporo konsekwencji, które mogą przerodzić się w prawdziwy problem. Po czym poznać, że mamy do czynienia z zakwaszeniem i jak odkwasić organizm w sposób bezpieczny dla naszego zdrowia?
Pierwsze objawy zakwaszenia organizmu
Przede wszystkim warto zawsze i na każdym kroku monitorować swoje ciało i cały organizm. Wszelkie zmiany mogą być pierwszym objawem czegoś, z czym można walczyć domowymi sposobami. Pierwszym alarmującym sygnałem mogą być dokuczliwe bóle głowy, które jednak bywają obecne również w przypadku niedoboru konkretnych witamin. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie ma bólu głowy bez konkretnej przyczyny, a sposobem nie jest zażycie znieczulającej tabletki, tylko sumienne przeanalizowanie własnego postępowania i często złych nawyków żywieniowych. Niestety w większości przypadków sami jesteśmy sobie winni. Zbyt szybkie tempo życia, niezdrowe jedzenie i brak odpowiednich składników to pierwszy krok do zakwaszenia organizmu. Na początku boli głowa, choć już po pewnym czasie zorientujemy się również, że bolą również stawy oraz mięśnie. Również takie objawy mogą nas nakierować na niegroźne przeziębienie i podjętą przez organizm walkę. Jeżeli jednak dojdzie zmęczenie, a usilne próby skoncentrowania się na prostych czynnościach spełzną na niczym, to należy doszukiwać się źródeł problemu gdzieś indziej. Przy zakwaszeniu organizmu pojawiają się także problemy z trawieniem, a także widoczne pogorszenie kondycji włosów oraz paznokci, które robią się nazbyt łamliwe. Dosyć częstą oznaką zakwaszenia organizmu są również niespotykane dotąd problemy z cerą, na której zaczynają pojawiać się wypryski lub innego rodzaju niedoskonałości. Jak odkwasić organizm, kiedy już zorientujemy się, że w tym tkwi problem?
Odkwaszanie organizmu
Pierwszą rzeczą, którą należy wdrożyć niezwłocznie w codzienność jest nawadnianie organizmu. Częste i regularne spożywanie wody pozwoli nie tylko solidnie nawodnić organizm, ale również pozbyć się zalegających w organizmie toksyn. Taki rodzaj detoksykacji jest najłatwiejszym sposobem, dzięki któremu uruchomimy cały proces, który może potrwać nawet do kilku tygodni. Drugim, aczkolwiek koniecznym etapem będzie wyeliminowanie z jadłospisu wszystkich produktów, które zakwaszają organizm. Należą do nich:
– czerwone wino
– alkohol
– kawa
– rabarbar i wiśnie
Po wyeliminowaniu produktów, które nam szkodą, trzeba skupić się na wdrożeniu takich składników, które okażą się wsparciem w całym procesie. Warto wyposażyć się w herbatę stricte o działaniu odkwaszającym. Niemniej, dobrym pomysłem będzie również gotowanie posiłków na bazie kaszy gryczanej lub jaglanej. Jeżeli nie korzystamy z oliwy z oliwek, to powinniśmy zastąpić nią wszelkie inne tłuszcze. Warto również sięgać po wszelkiego rodzaju orzechy, które będą doskonałą przekąską lub dodatkiem, a przy okazji zajmą się skutecznym odkwaszaniem organizmu. Nie bez powodu dietetycy zachęcają do jedzenia migdałów. Te niepozorne nasiona niemal natychmiastowo usuwają zgagę.
Czym miłośnik kawy ma zastąpić ulubiony napój?
Dla wielu osób pragnących odkwasić organizm skutecznie i stosunkowo szybko największym problemem będzie „odstawienie” kawy. Warto jednak zdobyć się na takie wyrzeczenie w trosce o własne zdrowie i kondycję całego organizmu. Odstawienie nie wiąże się z dożywotnią rezygnacją. Na okres detoksykacji można kawę zastąpić zbożowym zamiennikiem, który w pewnym sensie przypomina prototyp. Doskonałym sposobem będzie również skosztowanie yerby lub innych herbat o działaniu pobudzającym. Ważnym jednak jest, by pamiętać, że sposób zaparzania herbaty ma znaczenie. W przypadku zielonej, dłuższy czas parzenia przyniesie odwrotny od zamierzonego efekt.