Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, czy właściwie jest woda i dlaczego odpowiedzialny za nią związek chemiczny o przyjętym już dość dawno temu wzorze i zapisie, mieszczącym się pod skrótem chemicznym H2O?
CZYM JEST WODA I KTO ZA NIĄ ODPOWIADA?
Wodór i tlen, dzielony na dwa? Pierwsza wskazówka dla osób, które niczego się w życiu nie boją i właściwą dla siebie odwagę przedkładają nad dostępną im pod nogami przestrzeń, brzmi: Rozumiemy ten wzór w ten sposób, że wodę się pije zawsze na pół. Pół piję i pół zostawiam. To tak ku woli zrozumienia pierwszych dawek, dla tych z nas, którzy za piciem wody (kranówy!) nie przepadają i boją się zawartych w niej pozostałych związków, jakie jedynie sprzyjać mogą naszemu organizmowi. Nie my to badaliśmy i nie my za powstanie wody na ziemi odpowiadamy, dlatego picia wody nie ma się co bać. Za chwilę dowiemy się z jakiej to właściwie przyczyny.
DLACZEGO WODA ZWIĄZANA JEST Z CHEMIĄ?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, chemiczny wzór wody oraz jej adekwatny i współczesny do dziś dnia, zapis to H2O. H w chemii oznacza wodór. Wodór, to po łacinie hydrogenium. Do pierwiastka tego przypisana jest liczba atomowa 1. Jak można się łatwo domyślić, łączy się on z O, czyli tlenem, za pomocą podwójnego wiązania, czyli liczby atomowej 1, jaka jest liczbą także obowiązującą dla tlenu. Może brzmieć to dość zawile, bo niektórzy z nas nie są zbyt wielkimi fanami chemii oraz pokrewnych jej dziedzin, jednak nauka oraz zdobywanie wiedzy, jak pewnie już wiecie, ma swój ogromny oraz związany z bezpośrednim rodzajem zysku dla nas samych, sens. Zaczęliśmy właściwie od podstaw, a do końca to jeszcze na serio, jest dość daleko, dlatego radzimy, byście uzbroili się w cierpliwość niż przyzwyczaili do jej braku oraz gonitwy w stylu, znanej nam wszystkim piosenki zespołu Bajm, pod pasującym do tego artykułu tytułem, “Nie ma wody na pustyni.” Co zatem dalej, z głównym oraz globalnie najważniejszym płynem, jaki spotkać możemy najszybciej w naszym domowym kranie lub gdzie indziej inaczej zwanym, zlewie?
WODA W XX WIEKU I BADANIA ORGANIZMU LUDZKIEGO.
W XX wieku, świat obiegła powszechnie dostępna informacja, która dotyczyła składu ludzkiego organizmu oraz związanych z nim ograniczeń pierwiastkowych. Z informacji tej, wynikało dość jasno i precyzyjnie, że bez wody to “raczej ludzie przeżyć rady nie dadzą”. Z uporem zaprzecza temu cały kontynent afrykański, który ludzi z Europy, za poważnych to raczej nie bierze, ale to tak na marginesie tego, dotyczącego wody oraz sposobów na jej picie, artykułu wstępnego. Jak zdołano dowieść w XX wieku, bez wody komórki ludzkiego organizmu nie funkcjonują w sposób optymalny oraz, że tak się wyraziłem, programowy. Pamiętajcie, drodzy czytelnicy, genetyka nie jest w Polsce nauką obcą ani zupełnie nieznaną, a ma ona ogromne znaczenie dla życia ludzkiego, pomimo tego, że tak rzadko się obecnie o niej w mediach, wspomina.