Jak poinformować gości o pożądanych prezentach ślubnych?

prezenty ślubne

Wybór i zakup prezentów ślubnych

Prezenty ślubne są równie dużym problemem dla pary młodej, jak i zaproszonych na ślub gości. Jak więc poinformować ich o oczekiwanych prezentach, by uniknąć sytuacji rozczarowania otrzymaniem kilku takich samych przedmiotów lub czegoś zupełnie nam niepotrzebnego? Ten artykuł przedstawi gotowe i przyzwoite rozwiązania na ten problem.

Savoir vivre

Patrząc ze stanowiska przyjętej w Europie kultury – o prezenty nie powinno się prosić, jeśli zaproszeni sami o nie nie pytają. Otrzymywanie prezentów jednak zakorzeniło się tak  głęboko w ślubnej tradycji, że nie jest ono już tematem tabu, a sami wiemy, że ślub i wesele są bardzo dużym wydatkiem dla młodej pary. Najlepiej więc egzamin zda w tym przypadu luźne wspomnienie o tym, co młoda para chciałaby otrzymać od gości, bowiem pomimo utartej kultury, standardy wciąż się zmieniają, a to, co jeszcze pięćdziesiąt lat temu uchodziłoby za nieprzyzwoite, teraz jest standardem.

Subtelne sposoby na poinformowanie gości

Najprostszą metodą na otrzymanie dopasowanego do nas prezentu byłoby bezpośrednie powiedzenie o tym lub napisanie w zaproszeniu. Warto poświęcić jednak chwilę czasu, by nasz przekaz nie obraził gości czy nie ukazywał naszego materializmu. Zrobienie tego w nieumiejętny sposób może ukazać nas w bardzo niekorzystnym świetle przed znajomymi i rodziną. Przykładowo można poprosić jednego z naszych znajomych, aby napomniał przy jakimś wspólnym spotkaniu o tym, na co oszczędzamy ostatnio pieniądze lub napisać w zaproszeniu, o mile widzianym wsparciu pieniężnym, w chociażby zrealizowaniu wycieczki za granicę etc. Ważne jest jednak, by wszelkie takie prośby miały miejsce przynajmniej miesiąc przed uroczystością, najlepiej w okolicach rozdawania zaproszeń. Prezenty na takie okazje ma się w zwyczaju kupować na długo przed ich wręczeniem.

Podsumowanie

Zapraszając znajomych i rodzinę na ślub, warto wykorzystać któryś z poniższych sposobów na otrzymanie oczekiwanych przez nas prezentów, a przy tym nie zapomnieć, że zapraszana osoba nie ma obowiązku kupowania młodej parze drogiego prezentu. Tak samo, jak rodzina nie ma obowiązku finansowania uroczystości nowożeńcom, a nawet jeśli, w takim przypadu nie powinna szczególnie ingerować w przygotowania uroczystości i zapraszane na nią osoby.

  • Wzmianka o nich w zaproszeniu ślubnym
  • Wzmianka na ślubnej stronie internetowej
  • Powiedzenie o prezentach przy spotkaniu z gościem
  • Poproszenie, któregoś ze znajomych, aby powiedział reszcie o rzeczach, które młoda para chciałaby dostać