Jak dobrze ugotować ryż?

jak gotować ryż

Mogłoby się wydawać, że ryż to jeden z tych produktów spożywczych, których nie posądzilibyśmy o brak współpracy w kuchni lub jakiekolwiek problemy.

Jak ugotować ryż, by faktycznie móc z czystym sumieniem stwierdzić, że udało nam się zrobić to perfekcyjnie? Wbrew pozorom warto znać pewnego rodzaju patenty na przygotowanie ryżu, który po ugotowaniu dalej będzie przypominał siebie sprzed kilku minut. Wiele zależy od zastosowania, efektu, jaki chcemy osiągnąć i naturalnie od gatunku ryżu. Czym się kierować i jak postępować?

Ryż – co warto wiedzieć?

Przede wszystkim warto sobie uzmysłowić z potęgi ryżu jako produktu spożywczego i zdrowej alternatywy dla makaronów i wszelkiego rodzaju „zapychaczy”. Nie bez powodu uważa się, że to właśnie japońska kuchnia jest najzdrowszą na świecie. Dla mieszkańców Japonii ryż jest absolutną podstawą żywieniową, której nie zamieniliby na nic innego. Podawany jest w rozmaitych kombinacjach i towarzyszy Japończykom od zarania dziejów. Ryż to przede wszystkim bogactwo witamin z grupy B, a także fantastyczne źródło błonnika. Jest jednocześnie o wiele mniej kaloryczny niż popularne w Polsce ziemniaki i zalecany przede wszystkim osobom znajdującym się na diecie redukcyjnej. Przygotowanie ryżu może wydawać się zadaniem banalnym, aczkolwiek również w tej sytuacji każdy szczegół ma niebagatelne znaczenie. Zależy nam przecież na tym, by ugotowany ryż cieszył się pierwotnymi właściwościami, odznaczał oczekiwanym smakiem i konsystencją. Jak podejść do ryżu z głową?

Jak gotować ryż?

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę zróżnicowanie, z jakim mamy do czynienia w przypadku ryżu. Inaczej będzie brzmiała odpowiedź na pytanie o to, jak ugotować ryż w torebkach i inaczej, gdy zdecydujemy się na wersję sypką. Można sugerować się wskazówkami na opakowaniu, ale znacznie lepiej przejąć kontrolę i przygotować dokładnie taki ryż, jakiego potrzebujemy. Gotowanie ryżu sypkiego nastręcza nieco więcej problemów. Trzeba jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy, która będzie miała wpływ na finalny efekt, a mianowicie o opłukaniu ryżu pod bieżącą wodą. To jedyny sposób na pozbycie się nadmiaru skrobi odpowiadającej za nieprzyjemne i nieestetyczne sklejanie się ziarenek ryżu. Przed wrzuceniem ryżu do wody należy również wodę nieco osolić i dodać odrobinę oleju. Ważnym jest, aby w ciągu pierwszych kilkunastu minut ryż gotował się na nieco mniejszym ogniu. Garnek musi być wówczas przykryty pokrywką. Dopiero po upływie kwadransa należy całość dokładnie przemieszać, zwiększyć nieco ogień i gotować ryż przez następne 10 minut. W ten sposób uzyskamy ryż o doskonałej konsystencji i miękkości. Unikniemy jednocześnie sklejonych ziaren ryżu, które wyglądają nieapetycznie i raczej nie sprawdzą się jako podstawa pysznej sałatki.

Ryż brązowy

Do ryżu brązowego należy podejść nieco inaczej niż do jego białego odpowiednika. Gotowanie przebiega nieco inaczej i warto wiedzieć, jak postępować, by przygotować perfekcyjny ryż, który w dodatku nie stracił swoich zdrowotnych właściwości. Przed ugotowaniem należy zalać daną porcję ryżu zimną wodą i odstawić naczynie mniej więcej na kwadrans. Dopiero po wykonaniu tej czynności trzeba ryż dokładnie opłukać pod bieżącą wodą i umieścić w garnku z wrzącą już wodą. Do garnka należy wsypać szczyptę soli, a następnie całość gotować na niewielkim ogniu przez około 15 minut. Ważnym jest, aby ogień nie był zbyt duży, ponieważ ryż ma tendencje do przypalania. Co możemy stworzyć na bazie brązowego ryżu? Oto kilka propozycji dla osób poszukujących niekonwencjonalnych przepisów:

– wegetariańskie risotto z podsmażanymi warzywami
– ryż brązowy na słodko, z dodatkiem borówek amerykańskich i odrobiną miodu
– papryki faszerowane ryżem z dodatkiem mięsa mielonego

Ryż to doskonały wypełniacz pełnowartościowego posiłku. Jest niezwykle zdrowy. Dostarcza organizmowi wielu niezbędnych składników, które nie tylko poprawiają jakość życia, ale zapobiegają również pojawianiu się wielu przykrych dolegliwości.